U schyłku wakacji w sobotę 31 sierpnia, na stadionie w miejscowości Niżatyce (gmina Kańczuga) AUA Fundacja była gościem tamtejszych Dożynek Miejsko-Gminnych. Podczas części oficjalnej było uroczyście i patriotycznie – odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego oraz Rotę.
Stanowiska wystawowe i szkoleniowe Fundacji wraz ze stanowiskami do strzelania z broni pneumatycznej oraz edukacyjno-historycznym cieszyły się jak zawsze ogromnym zainteresowaniem.
Miłe było to, jak podchodzące do nich panie wspominały strzelanie w liceum z kbks-ów na zajęciach przysposobienia obronnego. Wśród uczestników znaleźli się także panowie, którzy po 50-ciu latach od służby zasadniczej znów mieli w ręku karabin kbk AK i starali się go jak najsprawniej rozłożyć i ponownie złożyć.
Działania Fundacji Akademii Umiejętności AURUM łączą pokolenia i jest to bardzo budujące i motywujące do podejmowania dalszych wyzwań. W Niżatycach szczególnie było widać zainteresowanie naszą wystawą i szkoleniami zarówno wśród najstarszych jak i najmłodszych uczestników wydarzenia.
Ogromnym przeżyciem dla instruktorów i edukatorów prezentujących wystawę był niespodziewany, ale bardzo osobisty kontakt z historią okupowanej i powstańczej Warszawy. Zdarzyło się bowiem, iż podczas wykładu o historii, okolicznościach i heroizmie Powstania Warszawskiego, jeden z odwiedzających stanowiska Fundacji wspomniał: „A wie pan „Rudy” to jest z mojej rodziny…”. Było to zupełnym zaskoczeniem, ale rozmowa zaczęła się rozkręcać i rozmówca pokazał w telefonie zdjęcia oryginalnych, rodzinnych fotografii najbliższych Jana Bytnara ps. „Rudy”, którego wszyscy kojarzymy z brawurowej akcji Polskiego Podziemia – odbicia więźniów Pawiaka, tzw. „Akcji pod Arsenałem”.
Ogromna wdzięczność instruktorów i edukatorów Fundacji AUA za to, że nas odwiedzacie i z nami rozmawiacie. Niesamowite są te spotkania z uczestnikami prowadzonych działań projektowych. Każde z nich przynosi coś niespodziewanego, coś dzięki czemu praca zaangażowanych w projekt osób nabiera głębszego sensu. Historia konspiracyjnych działań ożywa, pokazuje że w chwilach zagrożenia samoorganizacja to podstawowa forma działania. Stanowiska szkoleniowe Fundacji skłaniają do wykonania tego pierwszego kroku w stronę samorozwoju, zaangażowania w coś dotychczas nieznanego.
Wystawę broni ze stanowiskami szkoleniowymi: z budowy broni, ze strzelania z broni pneumatycznej oraz ze stanowiskiem edukacyjno-historycznym, realizujemy w ramach projektu pn. „Kształtowanie postaw patriotycznych poprzez strzelectwo sportowe”. Projekt sfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030, Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego.