AUA w Tarnobrzegu

11 sierpnia podczas Zawodów Strzeleckich z okazji Dnia Wojska Polskiego organizowanych przez LOK GROM Tarnobrzeg po prostu nie mogło zabraknąć Fundacji Akademii Umiejętności AURUM z działaniami realizowanymi w ramach projektu pn. „Kształtowanie postaw patriotycznych poprzez strzelectwo sportowe”.

Organizatorzy przyjęli realizatorów projektu bardzo miło. W Tarnobrzegu również pogoda przywitała nas słońcem. Tym bardziej dobre humory dopisywały dokładnie Wszystkim. To wyjątkowe wydarzenie przyciągnęło zarówno pasjonatów strzelectwa jak i nowicjuszy w tej dziedzinie sportu. Formuła była bowiem taka, że swoich sił spróbować może każdy, oczywiście pod okiem wprawionych instruktorów

Realizowana przez Fundację AUA wystawa broni ze stanowiskami szkoleniowymi z budowy broni, że strzelania z broni pneumatycznej oraz ze stanowiskiem edukacyjno- historycznym stanowiły bardzo ciekawy element towarzyszący całemu przedsięwzięciu. Odwiedziły nas osoby które startowały w zawodach, ale także towarzyszące zawodnikom- ich znajomi, rodziny.

Atmosfera całej inicjatywy była prawdziwie przyjacielska, było mnóstwo dyskusji zarówno na temat prezentowanej na wystawie broni jak i Powstania Warszawskiego oraz umiejętności samoorganizacji wokół ważnych celów i ideałów. Ten ostatni element w dzisiejszych czasach wydaje się zanikać, dlatego poprzez to działanie projektowe chcieliśmy wskazać możliwość organizacji wokół strzelectwa sportowego.  Ze względu na wielość dyscyplin jest to bardzo ciekawa dziedzina sportu, którą trudno się znudzić. Wymaga systematyczności oraz pracy nad sobą, zarówno tej fizycznej, opartej na treningu jak i mentalnej, a także wprowadzenia odpowiedniej higieny życia.

Tak więc organizowanie się wokół sportu strzeleckiego przynosi same zalety, jeżeli chodzi o samorozwój, nie mówiąc o kwestii poznania umiejętności, która powinna być powszechnie znana .

To działanie projektowe stanowi połączenie możliwości poznania budowy różnych rodzajów broni, praktycznego przeszkolenia strzeleckiego z broni pneumatycznej oraz rozmów poświęconych 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz umiejętności samoorganizacji w warunkach zagrożenia. To kolejna wystawa realizowana w ramach projektu „Kształtowanie postaw patriotycznych poprzez strzelectwo sportowe” i potwierdzenie na to, że temat tworzenia konspiracyjnej siatki, której celem było  wytwarzanie broni dla ruchu oporu, pozyskiwanie broni od wroga, samoorganizacja społeczeństwa i inne zagadnienia związane z Powstaniem Warszawskim są wyjątkowo interesujące.  Stanowią punkt zapalny do dyskusji i refleksji nad tym faktem historycznym.

Inicjatywa Fundacji Akademii Umiejętności AURUM skierowana do mieszkańców Tarnobrzega i okolic dowodzi po raz kolejny, że strzelectwo sportowe i broń palna cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wystawa ze stanowiskami szkoleniowymi z budowy broni i strzelania z pneumatyków, dodatkowo wzbogacona historią 63 dni zrywu powstańczego, która wyzwala wiele emocji i refleksji jest czymś co spełnia oczekiwania odbiorcy.

Możliwość wypróbowania, „dosłownie dotknięcia tematu”, przeładowania broni, poznania postaw strzeleckich, zgrania przyrządów celowniczych, złożenia do strzału i oddania go, a nie tylko podziwianie slajdów czy prezentacji komputerowych wyzwala zupełnie inne odczucia, pozwala na lepsze poznanie czegoś nowego, dodaje odwagi i motywuje do podejmowania dalszych działań w tym temacie.

Interakcja i dyskusja bezpośrednia „face to face”, na tematy powstańcze to również w obecnym „zdalnym świecie” coś wyjątkowego i wydaje się, bardzo oczekiwanego przez odwiedzających wystawy fundacji ze stanowiskami szkoleniowymi.

Bardzo cieszy fakt, że poza zawodami strzeleckimi, również na stanowiskach szkoleniowych Fundacji AUA nie zabrakło sportowej rywalizacji rozgrywanej w gronie rodziny, znajomych – zarówno tej strzeleckiej z broni pneumatycznej jak i ze składania i rozkładania broni. Byli i tacy uczestnicy szkolenia, którzy starali się pokonać własne „czasówki” w rozkładaniu i składaniu AK-47 (popularny Kałasznikow).

Projekt sfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030, Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego.