Szkolenie strzeleckie z pierwszą pomocą przedmedyczną zorganizowane dla strażaków OSP z terenu gminy Nozdrzec oraz gminy Brzozów było kolejnym działaniem Fundacji Akademii Umiejętności AURUM, realizowanym w ramach projektu pn. „Kształtowanie postaw patriotycznych poprzez strzelectwo sportowe”. Projekt sfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.
W ramach działań projektowych 7 września 2024 roku na sali OSP Nozdrzec odbył się I moduł szkoleniowy. Było to szkolenie teoretyczne połączone ze scenkami sytuacyjnymi, z omówieniem zasad bezpiecznego posługiwania się bronią palną, zasad zachowania uczestników strzelania i warunków korzystania ze strzelnicy. Podczas pierwszego modułu uczestnicy zostali zapoznani z budową broni oraz ładowaniem magazynków amunicją treningową. Poznali postawy strzeleckie, rodzaje przyrządów celowniczych, zasady ich zgrywania oraz zasady celowania. Poznali sposób ładowania różnego rodzaju broni palnej. Omówione zostały zasady działania każdej sztuki broni, z której uczestnicy szkolenia będą strzelać na strzelnicy w Lalinie, podczas kolejnego modułu szkoleniowego. Strażacy OSP zostali zaznajomieni z komendami wydawanymi podczas strzelania przez osobę pełniącą funkcję prowadzącego strzelanie.
Dzięki temu na strzelnicy, podczas drugiego modułu- szkolenia praktycznego, uczestnicy już będą mieli podstawową wiedzę na temat zasad zachowania na strzelnicy, bezpieczeństwa, rodzajów broni, stosowanych komend i ich znaczenia.
Podczas I MODUŁU w Nozdrzu druhowie OSP przeszli również szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas zajęć zostali zapoznani między innymi z następującymi zagadnieniami: resuscytacja krążeniowo-oddechowa, użycie defibrylatora, pozycja boczna ustalona, opatrywanie ran, sposób postępowania w przypadku oparzeń, zadławień, zachłyśnięć, złamań i udarów. Zostali także zaznajomieni z zasadami powiadamiania służb ratunkowych oraz zapewnienia przez uczestników ruchu drogowego dojazdu tych służb do miejsca zdarzenia (formowaniem tzw. „korytarza życia”).
Całe szkolenie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze, natomiast jego uczestnicy z wielkim entuzjazmem podchodzili do stawianych przed nimi zadań z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, rozkładania oraz składania broni palnej i innych.
Ponieważ cały projekt powiązany jest z okrągłą, bo osiemdziesiątą rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego oraz bronią stosowaną przez powstańców to oczywiście nie zabrakło i tego wątku podczas spotkania szkoleniowego.
Drugi moduł szkoleniowy odbędzie się już niebawem. Fundacja AUA jest niezmiernie ciekawa jakie wrażenia po wizycie na strzelnicy i praktycznym szkoleniu strzeleckim będą mieć druhowie OSP biorący w nim udział.