Pierwsze działania szkoleniowe w ramach projektu „Kształtowanie postaw patriotycznych poprzez strzelectwo sportowe” zrealizowane zostało podczas Dni Gminy Nozdrzec i już w tym momencie możemy mówić o ogromnym sukcesie i zainteresowaniu inicjatywą. Uczestnicy szkolenia z wielkim entuzjazmem podchodzili do stawianych przed nimi zadań oraz chętnie brali udział w podejmowanej dyskusji na temat broni Powstania Warszawskiego, jego historii oraz samoorganizacji społecznej w sytuacji wyższej konieczności.
Projekt stanowił wyjątkową okazję do poznania budowy różnych rodzajów broni, praktycznego przeszkolenia strzeleckiego z broni pneumatycznej oraz rozmów poświęconych 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Trzeba przyznać, że nasze stanowiska szkoleniowe zaciekawiły odwiedzających w różnym wieku. Spora część słuchaczy była zaskoczona informacją, że Powstańcy własnymi siłami byli w stanie zbudować samochód pancerny, który z powodzeniem wspierał ich podczas walk. Cieszymy się, że poprzez strzelectwo sportowe możemy pobudzać do refleksji nad zagadnieniami historycznymi, wywoływać dyskusję i motywować do przemyśleń nad możliwością samoorganizacji w obecnych warunkach w razie potencjalnego zagrożenia.
Nasze sobotnie spotkanie z mieszkańcami gminy Nozdrzec dowiodło, że strzelectwo sportowe i broń palna cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a burzliwa historia 63 dni zrywu powstańczego wciąż wyzwala wiele emocji, refleksji i zainteresowania wśród zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych oraz seniorów.
Projekt sfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030, Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego.